Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > STARÁ STRUKTURA > Úvod

 

Obecní úřad Luběnice sděluje občanům:

 

 Úprava otevírací doby obchodu

PONDĚLÍ          7:00 – 12:00     14:00 – 16:00

ÚTERÝ              7:00 – 12:00     14:00 – 16:00

STŘEDA            7:00 – 12:00    

ČTVRTEK         7:00 – 12:00     14:00 – 16:00

PÁTEK              7:00 – 12:00     14:00 – 16:00

SOBOTA           7:00 – 11:00  

NEDĚLE            ZAVŘENO      

 

Při návštěvě obchodu prosím použijte dezinfekci rukou (rozprašovač umístěný na parapetu před obchodem) a mějte přes ústa a nos nasazenou roušku, šátek, šálu apod. Do prodejny vstupujte jednotlivě a dbejte pokynů obsluhy! Při větším počtu zákazníků vyčkejte před prodejnou a udržujte mezi sebou rozestupy min. 2 m.

 

 

Úřední hodiny Obecního úřadu Luběnice:

  • PONDĚLÍ 8 - 12 13:00 – 16:00

  • STŘEDA  8 - 12 13:00 – 17:00

Žádáme Vás, abyste Obecní úřad v Luběnicích navštěvovali pouze v uvedené dny (a v příslušném čase) a to pouze v neodkladných záležitostech, které nelze řešit jinak, než osobně.

Při osobní návštěvě je nutno dodržovat preventivní opatření, a to nosit obličejovou roušku, dezinfikovat ruce u vstupu do budovy a do kanceláře vstupovat jednotlivě včetně dodržení rozestupů min. 2 metry.

 U veškerých ostatních záležitostí využívejte prosím formu písemného, elektronického či telefonického kontaktu (viz níže).

 Výběr poplatků za komunální odpad a za psa v hotovosti.

Žádáme Vás, abyste poplatky za komunální odpad a za psa uhradili bezhotovostní formou (zasláním příslušné částky na bankovní účet obce číslo 1814213309, kód banky 0800). Občané, kteří tuto možnost nemají, mohou uhradit poplatek v náhradním termínu do 30. 4. 2020.

Poplatníci - senioři budou navštíveni referentkou obce dne 28. 4. 2020 za účelem úhrady poplatků.

 

Kontakty:

Starosta obce: Mgr. Jan Blaho, 732 636 298, starosta@lubenice.cz

Místostarosta obce: Martin Šnajder, 777 805 456

Účetní obce: Ing. Jana Křepelková, 585 954 297, ou@lubenice.cz

 

                                                                                                  Jan Blaho, starosta

 

 

Foto: Uctění památky obětem světových válek


 str. 65 uctění památky obětem světových válek.JPG

Obec Luběnice
V západní části Hornomoravského úvalu, tam, kde úrodná Haná začíná postupně přecházet v Zábřežskou vrchovinu, s dominující dávno již vyhaslou sopkou, tradiční hanáckou horou Kosíř, se nachází obec Luběnice. Tak jako většina obcí v této oblasti má své počátky v hlubokém dávnověku, protože toto úrodné území, příznivé jak pro zemědělské práce, tak patrně i pro lov zvířat kdysi zde žijících v rozsáhlých lužních lesích, odedávna lákalo k zakládání trvalejších sídel.

Současná poloha obce Luběnice, tedy na březích potoka Zlatá stružka, je patrně jiná než poloha původní osady. Tato osada ležela zřejmě daleko blíže říčce Blata, tekoucí východně od obce. První písemnou zmínku o obci nacházíme ve starých kronikách v roce 1297. Jako většina tehdejších osad, nacházela se ve vlastnictví buď drobných zemanů (jméno zemana z Luběn patrně dalo vzniknout i názvu obce) nebo později i církevních korporací, v tomto případě kláštera Hradisko.

Obec Luběnice patří mezi menší obce, jak co do počtu domů, tak co do počtu obyvatel. Není to obec s vlastní farností, takže dominantu v podobě kostela, jako v případě severního souseda - historické i současné farnosti - Těšetic, či západního lázeňského místa Slatinic, zde nenajdeme. V obci stojí v roce 2000 rekonstruovaná a nově vysvěcená kaple Panny Marie Pomocné, pocházející původně z 18. století. Tato "kaplečka" je skutečným centrálním místem obce kvůli nádherné poloze uprostřed návsi, obklopená jak vzrostlými stromy, tak i udržovanou zelení trávníku a květinovými záhony.

Dá se říct, že dojem klidu a pomaleji ubíhajícího času je prvním pocitem, který osloví každého návštěvníka obce. Lázeňští hosté ze Slatinic rádi používají k procházkám málo užívanou silnici do Luběnic, lemovanou chráněnou alejí starých hrušní. K dojmu klidu přispívá i poměrně malý silniční provoz, protože obec leží stranou exponovaných komunikací. Také šumění stromů, lemujících jak náves, tak i břehy Zlaté stružky tento dojem klidu podtrhuje.

Obyvatelé obce Luběnic byli vždy v okolí známi svým smyslem pro společenský a kulturní život. V minulosti zde fungovaly divadelní ochotnické spolky, v šedesátých létech byla obec dokonce místem konání okresních dožínek. V sedmdesátých letech byl v obci zbudován kulturní dům (v jehož části se mimochodem nacházejí místnosti obecního úřadu) a přestože byla obec v té době svým způsobem velmi necitlivě přičleněna k obci Lutín, dá se říci, že na svébytnosti nic neztratila. Od roku 1990, kdy došlo na základě místního referenda k opětovnému osamostatnění obce, se opět rozvíjejí všechny tyto pozitivní dary, které obyvatelé zdědili po svých předcích.

Jiný styl života přelomu tisíciletí sice žádá i jiný přístup ke kulturnímu vyžití, ale zdá se, že moderní technický svět smysl pro společenský život u našich obyvatel nenarušil. V obci fungují organizace Sboru dobrovolných hasičů a Sportovního klubu Luběnice, které spolu s obecním zastupitelstvem bývají pořadateli tradičních hodových zábav, plesů, dětských dnů a jiných akcí, kterými obec doslova žije. Samozřejmě, že jako v každé správné obci i v Luběnicích se mimo obchodu se smíšeným zbožím nacházejí i jiné možnosti občerstvení – Hostinec U hasičů a v areálu za kulturním domem Hospůdka Na hřišti. Jejich umístění na cyklistické stezce z nich činí vítané místo odpočinku mnoha cykloturistů, směřujících na nedalekou Drahanskou vrchovinu.

Všem vám, kteří toužíte po tom se zastavit ve shonu všedních dnů, všem těm, kteří si rádi vychutnají klidnou procházku starobylou alejí, či těm sportovně založeným, trávícím svůj čas na dvou kolech, těm všem doporučujeme návštěvu naší obce. Budete u nás vždy vítáni.